Фото без опису

Кір – небезпечне інфекційне захворювання 

 

 За даними Міністерства охорони здоров’я з 2017 року в Україні відмічається різке зростання рівня захворюваності на кір, в першу чергу  серед дітей до 17 років. Захворюваність в 2018 році зросла в 110,7 рази в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Станом на 23.11.18р. в області було зареєстровано 147 спалахів кору в організованих колективах, в тому числі в дитячих дошкільних закладах - 15, школах - 113, на промислових підприємствах - 5. На сьогодні по Україні захворіло на кір понад 50000 чол., з них 21 особа померли. З початку 2019р. найбільшу кількість захворівших зареєстровано у Львівській області – 2650 осіб (з них дітей 1743, що складає 65,77%). Зокрема в Мостиському районі, тільки протягом січня захворіло 139 осіб (з них дітей  51,1%). При тому що щеплення проти кору отримала тільки 1 особа (в закладах охорони здоров’я наявна достатня кількість вакцин, зокрема  виробництва Бельгія).

Основною причиною зростання захворюваності являється недостатнє охоплення дитячого населення профілактичними щепленнями проти кору, яке в 2016 році в державі становило лише 45%, у 2018р близько 70%.

Кір – небезпечне інфекційне захворювання вірусного походження, яке являється однією із основних причин дитячої смертності у світі. Контагіозність при кору становить 95%. Вірус виділяється від хворого при розмові, кашлі, чханні. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів. При цьому збудник дуже швидко поширюється з потоками повітря у сусідні приміщення, через вікна, вентиляційну систему, тощо. Найчастіше на кір хворіють діти та підлітки, однак може захворіти і доросла людина, яка не отримувала щеплення проти даної інфекції.

Перші ознаки кору подібні для всіх інфекційних захворювань, в т. ч. ГРВІ: млявість, порушення сну, зниження апетиту, пізніше з'являються - нежить, кашель та підвищується температура тіла. Через кілька днів кашель та нежить посилюються, з’являється світлобоязнь, запалення очей (кон'юнктивіт) та характерні лише для кору ознаки, які може розпізнати виключно лікар: на внутрішній стороні щік та губ з’являються дрібненькі білі цятки. Відбувається повторне підвищення температури тіла до 39-40о С, на шкірі з'являється дуже помітний висип, набрякають повіки та все обличчя. До симптомів може додатись діарея та сильний головний біль, навіть до втрати свідомості. При неускладненому перебігу хвороби, вже за тиждень нормалізується температура тіла, поступово проходять нежить та кашель, верхній шар шкіри, на якому був висип, злущується.

При тяжкому перебігу хвороби можуть виникнути небезпечні ускладнення. В результаті ослаблення імунітету, організм хворого стає більш чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Можуть виникнути запалення органів дихання (пневмонія, бронхіт), середнього вуха (отит), а в деяких випадках – головного мозку (енцефаліт).

Надійним захистом від захворювання являються лише вакцинація проти кору.

Епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір вимагає активних з координованих дій різних відомств, установ та організацій, в тому числі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, Департаментів охорони здоров′я, соціального захисту, освіти і науки. Основну роль у профілактиці кору відіграє активна імунізація живою вакциною. Жива вакцина застосовується також для екстреної профілактики кору і ліквідації спалахів в організованих колективах. При цьому до 5-го дня контакту вакцинують усіх осіб, що спілкувалися з хворим, якщо немає відомостей щодо перенесеного захворювання або ж вакцинації, а також проти показів. Профілактичні щеплення, проводять дітям у плановому порядку в 12 місяців та 7 років, а також у епідемічних осередках для не щеплених раніше осіб, в т. ч. дорослих.

Пам′ятайте, що вакцинація проти кору являється єдиним ефективним засобом захисту від захворювання на кір дитячого і дорослого населення!

 

Начальник відділу держнагляду за дотриманням санітарного

законодавства Мостиського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби у ьвівській області                                                  Ю.Чертов    

                                  

 

 ЯК  ВБЕРЕГТИСЯ  ВІД  ГРВІ     

 

З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних  вірусних інфекцій ,які в структурі інфекційних  захворювань  посідають перше місце.  Сприятливість населення до даного захворювання дуже висока ,багато в чому вона залежить від ступеня зміни вірусів. При появі нового штаму все населення виявляється не імунним. Захворювання поширюється лавино подібно ,виникає велика кількість важких форм захворювання і летальних випадків. Статистика свідчить  про те,що  кожного року в світі на грип хворіє близько 450 мільйонів людей ,причому 2 мільйони з яких помирає. За минулий тиждень у Львівській області захворіло на грип та гострі респіраторні інфекції 9 577 осіб ,що на 763 більше ,як за попередні тижні. За даними Львівського  обласного лабораторного  центру ,епідемічний ріст захворюваності  на території району не спостерігається. Хоч грип і ГРВІ  трішки сповільнили  темп розповсюдження, лікарі радять не розслаблятися ,адже пік захворюваності ще попереду. Можливе зростання з піком у лютому.  У Мостиському районі  на інфекційні та паразитарні захворювання за звітний період 2018р захворіло  3501 особа  ,значна захворюваність  припадає на дітей віком до 17р- (2219осіб). Протягом останнього місяця госпіталізованих з діагнозом  ГРВІ  в інфекційні  стаціонари  району немає.

У цьому сезоні в Україні  доступні дві вакцини від грипу: чотиривалентна Vaxigrip Tetra французького виробника Sanofi Pasteur і тривалентна GC Flu південнокорейської компанії Green Cross Corporation. Одне щеплення захищає упродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів. Вакцинуватись бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу треба щепитися дітям від 6 міс. до 2 років, дорослим старше 65 років. Небезпека грипу полягає в тому ,що він може вражати серцево-судинну систему, дихальні органи ,а також центральну нервову систему людини,ймовірність  виникнення  різних ускладнень  після хвороби  є дуже високою.

       Нагадуємо: ефективні методи щоденної профілактики, застосування яких знизить ризик захворіти :намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель.  Уникайте місць скупчення людей, масових заходів. Одягайтеся по погоді. Стежте, щоб ноги не промокали, одежа захищала від холоду і вітру, носіть теплий головний убір та рукавички.   Захворіли — лишайтеся вдома. Якщо можливо, візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип  та простудні інфекції швидко передаються іншим, тож  перебування хворого в людних місцях сприятиме поширенню інфекції. Прикривайте ніс та рот під час кашлю та чхання  ніс та рот ліктем або серветкою  — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Регулярно провітрюйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою тривалістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною  вітамінізованою їжею. Дуже важливо постійно проводити зміцнення  імунітету ,дотримуватись  повноцінного  та збалансованого  харчування  і вести здоровий спосіб життя.

 Якщо Ви захворіли не потрібно займатись самолікуванням, а зверніться до свого сімейного лікаря. Тільки лікар зможе правильно оцінити важкість  стану, поставити діагноз та призначити правильне  лікування.

 

 

Фельдшер санітарний відділу держнагляду за дотриманням санітарного

законодавства Мостиського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби уЛьвівській області                                      Г.Гринчишин