Фото без опису

 

Наскільки безпечними є ранні овочі та фрукти

 

Сьогодні вже нікого не здивуєш свіженькими яблуками посеред зими, щойно вирощеною капустою та городиною наприкінці березня, черешнями у середині травня. На ринках та магазинах розпочали активно продавати ранні овочі та зелень. Від розмаїття овочів та фруктів розбігаються очі, були б тільки гроші все це купувати. Правда, є ще один нюанс – не весь товар, який випереджає сезон на кілька тижнів, є екологічно чистим.

Як же вберегтися від купівлі нітратизованої продукції, наскільки вона є шкідливою. Нітрати є у кожному овочі та фрукті. Навіть рожевобоке яблуко, вирощене у бабусиному саду, містить їх. Важливо тільки, щоби їх вміст не перевищує норму. Кожна партія овочевої продукції  (до її продажу як в супермаркеті, магазинчику чи на ринку), має проходити лабораторний контроль на вміст нітратів, залишкових кількостей пестицидів та мати відповідний висновок ветеринарно-санітарної експертизи. Наголошую, що кожен  продавець ранньої овочевої (в т.ч. парникової) продукції повинен мати експертний висновок з лабораторії, яка є на кожному базарі. Найбільшу небезпеку несуть ранні овочі, які продаються на стихійних ринках. Адже на організованих ринках вони мають проходити контроль на вміст нітратів, а на стихійних ніхто їх не контролює. Кожен споживач має право вимагати у продавця документи, які засвідчують їх якість та безпеку здоров’ю людини. Покупець обов'язково повинен вимагати від продавця експертний висновок, без нього парникові овочі краще не купувати (допустима норма нітратів, зокрема в огірках не більше 400 мг/кг,  у помідорах до 300 мг/кг).

Щоби виростити овочі у теплицях та на закритому ґрунті, використовують штучне світло, прискорювачі росту та само дозрівання, що призводить до вмісту великої кількості нітратів та нітритів. Огірки найбільше всмоктують отруйні речовини. Тому перед їх вживанням шкірку треба обчищати. Вміст нітратів дещо зменшиться, якщо овочі вимочити у кількох водах. Крім того, не бажано тепличні огірки, помідори довго зберігати – слід вживати їх свіжими, щойно зірваними.

Вживання овочів та фруктів невідомого походження треба максимально обмежити. Якщо ж без них не обійтися, то їх потрібно споживати разом із іншими продуктами, скажімо, м’ясом. У жодному разі не натщесерце. Адже усі ранні овочі, вирощені на нітровмісних препаратах, викликають подразнення слизової оболонки шлунка. Це може призвести до гастритів, ентероколітів чи отруєнь. Якщо ви відчули біль «під ложечкою», вас нудить чи є проноси та слабкість, відразу звертайтеся до лікаря. Найважче переносять отруєння діти. Тому їм взагалі давати такі продукти не можна, особливо дітям до десяти років

Не поспішайте  їсти ранні овочі та фрукти.

 

Начальник відділу держнагляду за дотриманням санітарного

законодавства Мостиського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області                                           Ю.Чертов