ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ

У сучасному світі грип є однією з небагатьох інфекцій які представляють серйозну загрозу для людства. Його вплив на птахівництво (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи) призводить до суттєвих економічних збитків як в розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються.         Особливе місце грип займає як патоген небезпечний для здоров’я людини, здатний викликати пандемію з тяжкими наслідками. Більшість випадків захворювання людей було зафіксовано в сільських районах, переважно в результаті прямого контакту з мертвою або хворою домашньою птицею. На сьогодні випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини виявлено не було.

Вірус пташиного грипу (ПГ), який інфікує домашню птицю, поділяють на 2 групи:

• Високопатогенний грип птиці (ВПГП, класична чума птиці, європейська чума птиці) – інфекційне, висококонтагіозне захворювання птахів, яке викликається одним з штамів вірусу грипу типу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення;

• Низькопатогенний грип птиці (НПГП).

Високопатогенний грип птиці:

• може викликати у птахів 100 %-у смертність;

• викликається підтипами Н5 і Н7;

• відноситься до Списку А (МЕБ) Всесвітньої організації здоров’я тварин

ДЛЯ ВИСОКОПАТОГЕННОГО ГРИПУ ПТИЦІ ХАРАКТЕРНІ:

• депресія;

• зниження апетиту;

• зниження яйценосності;

• нервові прояви;

• ціаноз гребеня, сережок;

• кашель;

• чхання;

• пронос;

• раптова загибель

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НЕДОПУЩЕННЯ ПОШИРЕННЯ ПТАШИНОГО ГРИПУ ТА ЗАРАЖЕННЯ ЛЮДЕЙ В НЕБЛАГОПОЛУЧНИХ РАЙОНАХ

При виникненні пташиного грипу на всю територію району накладається карантин. В період дії карантину необхідно дотримуватися наступних правил:

1. Все поголів’я домашньої птиці приватного сектору перевести на безвигульне утримання (утримувати птицю під замком під наглядом, в умовах, що виключають контактування домашньої птиці з іншою птицею).

2. Не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці.

3. Забороняється транспортування і переміщення птиці в період дії карантину.

4. На період дії карантину слід утриматися від придбання нової птиці.

5. Для здійснення догляду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цієї мети одяг і взуття, при цьому категорично забороняється залишати межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.

6. Проводити систематичну чистку, а в подальшому дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.

7. Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки.

8. Корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів та ін.).

9. Перед згодовуванням корми слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).

10. Про всі факти захворювання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у ветеринарну службу району а також старосту населеного пункту.

11. На вимогу представників ветеринарної служби району надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.

12. Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни.

Головний спеціаліст

Мостиського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби

у Львівській області                                                                          І.Санницький