Фото без опису

          Із  настанням теплих сонячних днів розпочинається сезон ранніх (вирощених у теплицях) овочів, фруктів, зелені та ягід, які можуть містити в собі значно вищу кількість нітратів, ніж продукція вирощена у відкритому ґрунті сезонно.

          Нітрати – це солі азотної кислоти, які є продуктами обміну усіх живих організмів, як тварин так і рослин. Тому харчових  продуктів, що не містять нітратів, у природному середовищі не існує. Зовнішніх ознак, за якими можна визначити перевищений  вміст нітратів в  овочах,  фруктах чи  ягодах, немає.  Дізнатися про це можна лише після лабораторного дослідження.

         Овочі по різному накопичують нітрати, зокрема: Мало нітратів накопичують: горох, помідори, солодкий перець, часник, картопля, цибуля ріпчаста, пізня морква. Середню кількість нітратів накопичують: огірки, пізня білокачанна капуста, зелена цибуля, гарбуз, кабачки, цибуля-порей, рання морква,  цибуля , корінь петрушки, щавель. Більше середньої кількості нітратів накопичують: рання цвітна та білокачанна капуста, буряк, корінь селери, ревінь, редис, хрін. Багато нітратів накопичують: салати, пекінська капуста, кріп, шпинат, листя петрушки, селера. Щоб не придбати продукцію, забруднену шкідливими речовинами, в тому числі і нітратами, рекомендуємо не купувати продукцію в місцях стихійної торгівлі: «з рук», на вулицях, у дворах, скверах та інших невстановлених місцях;

        Для зниження вмісту нітратів у плодоовочевій продукції:  замочуйте в чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години, що зменшить вміст нітратів на 25-30%; Піддавайте овочі термічній обробці (бланшування, варіння,приготування на парі); Приготовлені салати зі свіжих овочів споживайте відразу; Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.

       Також  купуючи ранні овочі, фрукти, зелень та ягоди, поцікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх якість та безпечність, якими можуть бути експертні висновки або інші документи, видані лабораторіями за результатами проведення досліджень даної продукції.

Виконуючи зазначені рекомендації можна уникнути неприємних наслідків від частування ранніми овочами, фруктами, зеленню та ягодами!

 

 

    Помічник  лікаря - епідеміолога 

    відділу державного нагляду за дотриманням

    санітарного законодавства

    Яворівського районного управління

    ГУ Держпродспоживслужби у  Львівській обл.                  Галина  ГРИНЧИШИН