Статтями 20-22, 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на безплатне придбання ліків за рецептами лікарів та безплатне позачергове зубопротезування для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Безоплатне придбання лікарських засобів

Порядок надання пільги (безоплатне придбання лікарських засобів) визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.98 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» (зі змінами від 31.10.2018 №908) (далі – Постанова).

Постанова передбачає наступне:

• рецепти виписуються лікарями лікувально – профілактичних закладів     у разі амбулаторного лікування осіб  за місцем проживання;
  • відпуск лікарських засобів безоплатно провадиться аптеками згідно  рецептів лікарів;
  • безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, крім лікарських засобів, що включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів.

Пільгове зубопротезування

Відповідно до статей 20-22, Закону України мають право на безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів та прирівняних по вартості до них, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я) особи, віднесені до:  категорії І, категорії ІІ.