У зв’язку з військовим вторгненням РФ в Україну із 24.02.2022 запроваджено воєнний стан строком на 30 діб.

Обмеження прав під час воєнного стану:

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися окремі конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, зокрема:

• невтручання в особисте і сімейне життя,
  • недоторканність житла, право володіти і розпоряджатися своєю власністю,
  • свободу пересування, вільний вибір місця проживання,
  • право вільно залишати територію України,
  • таємницю листування, телефонних розмов та іншої кореспонденції,
  • свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань,
  • вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію в будь-який спосіб,
  • збиратися і проводити мітинги і демонстрації,
  • підприємницьку діяльність,
  • працю,
  • страйки
  • право на освіту.

Які права не обмежуються

За жодних обставин, навіть в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України, а саме на:

• рівність,
  • громадянство,
  • життя і здоров’я,
  • повагу до гідності,
  • свободу та особисту недоторканність,
  • звернення до суб’єктів владних повноважень,
  • житло,
  • рівні права і обов’язки у шлюбі,
  • рівність прав дітей,
  • судовий та інші форми захисту,
  • відшкодування шкоди, завданої діями суб’єктів владних повноважень,
  • знати свої права і обов’язки,
  • незастосування зворотної дії законів у часі,
  • професійну правничу допомогу,
  • не виконувати явно злочинних розпоряджень чи наказів,
  • непритягнення двічі до відповідальності за одне й те саме правопорушення,
  • презумпцію невинуватості,
  • не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.

Увага!!

Уповноважений і Секретаріат продовжують працювати та здійснювати парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина на всій території незалежної України.

Людмила Денісова закликає громадян не панікувати, зберігати спокій та керуватися виключно інформацією з офіційних джерел.

У разі порушення ваших прав, звертайтеся на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 0 800 50 17 20 (безкоштовно) або за телефоном (044) 253 75 89,  hotline@ombudsman.gov.ua. Також можна звертатися через онлайн-приймальню  https://online.ombudsman.gov.ua.